Były wiceminister zdrowia na ławie oskarżonych. Oszustwa na okulistyce?

Autor: • Źródło: PAP22 września 2022 12:24

Były wiceminister zdrowia w rządzie PO Sławomir N. zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2012-2014 - informuje portal I.pl.

Były wiceminister zdrowia na ławie oskarżonych. Oszustwa na okulistyce?
byly wiceminister zdrowia w rządzie PO na ławie oskarżonych. Fot. Shutterstock
  • W piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpocznie się proces oskarżonego Sławomira N., Adama T., Agnieszki O. oraz Krzysztofa R.
  • Akt oskarżenia dotyczy oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Czyny miały miec miejsce w latach 2012-2014. Akt oskarżenia Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała 7 grudnia 2020 r. - donosi I.pl

Zawiadomił m.in. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Portal wskazuje, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na skutek zawiadomień o przestępstwie złożonych w 2013 r. przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz pacjentów kliniki.

W toku postępowania na ponad 3600 kartach akt sprawy zgromadzono obszerny materiał dowodowy potwierdzający zasadność zarzutów aktu oskarżenia.

Aktem oskarżenia objęci zostali m.in. Sławomir N., ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Adam T., ówczesny Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze,

- Stawiane im zarzuty dotyczą "przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w kwocie 13,5 mln zł przez warszawską klinikę medyczną - przekazał portal.

I.pl powołał się w tym kontekście na wypowiedzi jeleniogórskich śledczych. - Działanie oskarżonych umożliwiło popełnianie szeregu oszustw na szkodę pacjentów klinki. Lecznica pobierała dodatkowe opłaty za zabiegi usunięcia zaćmy, mimo iż były one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ten sposób wyłudziła od ponad 2000 pacjentów kwotę blisko 2,5 mln zł. Zachowanie oskarżonych doprowadziło ponadto do obniżenia środków finansowych na inne świadczenia medyczne, które mogłyby zostać zrealizowane przez inne rzetelnie działające placówki służby zdrowia - poinformowali śledczy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum