Były szef szpitala MON w Warszawie uniewinniony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 19:08

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uwolnił neurochirurga gen. prof. Jana Podgórskiego, b. szefa warszawskiego szpitala klinicznego MON, od zarzutów korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura wojskowa, która wnosiła o skazanie Podgórskiego na trzy lata więzienia, może się od niego odwołać.

Podgórski został uniewinniony od czterech zarzutów z braku dowodów winy; trzy pozostałe zarzuty umorzono. Profesor nie przyznawał się do winy.

Razem z profesorem, który chciał występować w mediach pod pełnym nazwiskiem, na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób – lekarzy i ich pacjentów, którzy mieli otrzymywać fałszywe zaświadczenia. Spośród nich sąd skazał jedną osobę – Roberta J., b. kierownika zakładu rehabilitacji Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, który przed sądem obciążył Podgórskiego. Otrzymał on wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Łącznie prokuratura postawiła w sprawie 25 zarzutów. Fałszywe zaświadczenia wystawiane przez lekarzy miały trafiać do ZUS oraz prokuratur i sądów prowadzących różne postępowania. Oprócz pieniędzy korzyściami uzyskiwanymi od pacjentów były - według aktu oskarżenia - remont domu i obietnica nabycia samochodu na preferencyjnych warunkach.

Podgórskiemu prokuratura postawiła siedem zarzutów, dotyczących przyjęcia łapówek i fałszowania dokumentacji medycznej. Wśród nich jest i taki, że przez jedno z fałszerstw dokumentacji Andrzej Z., ps. Słowik (gangster grupy pruszkowskiej) mógł unikać aresztu. Śledztwo obejmowało okres od 1998 roku, a łapówki miały wynosić od 300 do 1000 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum