Były rzecznik resortu zdrowia: nie pracuję na rzecz firm farmaceutycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 15:46

Nie współpracowałem, nie współpracuję i nie wykonuję żadnych prac w imieniu i na rzecz firm i koncernów farmaceutycznych, nie osiągam żadnych korzyści, które mogłyby powodować konflikt interesów - oświadczył w piątkowej (6 listopada) rozmowie z PAP Jakub Gołąb, doradca medialny minister zdrowia i były rzecznik resortu.

„Wydarzenia” telewizji Polsat podały w czwartek (5 listopada), że Gołąb, jako opłacany przez resort zdrowia doradca i bliski współpracownik minister Ewy Kopacz, zarabia także dzięki firmom farmaceutycznym. Chodzi o działalność firmy Med PR, której jest właścicielem. Świadczy ona m.in. usługi w zakresie komunikacji w służbie zdrowia, konsultacji, organizacji szkoleń. Firma Gołąba miała już zorganizować kilka konferencji medycznych, w tym na temat grypy. Ich sponsorami miały być z kolei dwie wielkie międzynarodowe firmy farmaceutyczne: Sandoz i US Pharmacia.

Firma Sandoz w oświadczeniu przesłanym w piątek (6 listopada) m.in. do redakcji portalu rynekzdrowia.pl podkreśla, że nigdy nie współpracowała z Gołąbem ani z żadną reprezentowaną przez niego instytucją. Firma zaznacza też, że nie sponsorowała debaty dotyczącej grypy.

– Doradztwo i przygotowywanie opracowań poświęconych otoczeniu medialnemu na rzecz Ministerstwa Zdrowia rozpocząłem 19 października natomiast opisywane debaty – w tym poświęcona grypie – miały miejsce przed podjęciem się tego zadania – powiedział PAP Gołąb.

– 27 października realizując i kończąc podjęte wcześniej zobowiązania, poprowadziłem debatę poświęconą informatyzacji w ochronie zdrowia. Tematyka była zupełnie niezwiązana z rynkiem farmaceutycznym. Obecnie, prócz działań na rzecz Ministerstwa Zdrowia, nie podejmuję aktywności w ramach prowadzonej działalności – dodał.

– W ramach prowadzonej działalności współpracowałem przy organizacji publicznych debat o zdrowiu z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, ekspertów, mediów, polityków opozycji. Moje zadania w tej współpracy polegały na doradztwie w przygotowywaniu programów merytorycznych debat i ich zakresu tematycznego – podkreślił.

– Nigdy nie zapraszałem nikogo będąc związany współpracą lub jakąkolwiek umową z Ministerstwem Zdrowia. W żadnym wypadku nie przedstawiałem się jako doradca czy współpracownik ministra czy Ministerstwa Zdrowia. Partnerem trzech z czterech debat, przy których współpracowałem było Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej, Związek Powiatów Polskich, Konfederacja Pracodawców Polskich – dodał Gołąb.

Przypomniał także, że funkcję rzecznika minister zdrowia przestał pełnić na początku lipca, a „jednoosobową działalność gospodarczą Med PR” rozpoczął 10 sierpnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum