×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Był nieubezpieczony, odmówiono mu pomocy, nie żyje

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia13 stycznia 2014 20:03

NFZ nałożył karę na przychodnię za nieprzyjęcie nieubezpieczonego mężczyzny. Jej wysokość to 3,5 tys. zł. Pacjent nie żyje.

Był nieubezpieczony, odmówiono mu pomocy, nie żyje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W Trzemesznie (woj. wielkopolskie) w październiku 2013 roku do jednej z przychodni zgłosił się mężczyzna, który bardzo źle się czuł, był osłabiony i prosił o pomoc. Pracownicy lecznicy nie chcieli go przyjąć, bo - jak potem relacjonowała rodzina - mężczyzna nie miał ubezpieczenia. Chory wyszedł na ulicę i tuż pod przychodnią zasłabł.

Mimo akcji ratunkowej (reanimowali go lekarze z przychodni, a potem lekarze z pogotowia) zmarł. Sprawę wyjaśnia Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie.

Fundusz uznał, że przychodnia „dopuściła się nieprawidłowego zachowania wobec pacjenta”. „Pielęgniarka nie ustaliła realnego stanu ogólnego pacjenta, a jedynie oparła ocenę na oglądzie zewnętrznym i informacjach udzielonych przez osobę towarzyszącą choremu. Lekarz nie podjął żadnych kroków, by ocenić stan, w jakim faktycznie znajdował się pacjent".

NFZ nałożył na przychodnię karę umowną za niewywiązanie się z umowy. Kara wynosi: 3403,07 zł. To maksymalna wartość kar umownych, jaka wynika z zapisów kontraktu - mówi Jerzy Wachowiak, rzecznik NFZ.mówi Jerzy Wachowiak, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze