Był doping, albo nie był, ale sprawy nie ma

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 20:43

Głośnia sprawa dopingu Kornelii Marek znalazła finał. Prokuratura umorzyła postępowanie.

Biegaczka, która uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver ani jej fizjoterapeuta, nie będą niepokojeni przez prokuraturę, gdyż brak znamion przestępstwa.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył na początku kwietnia krajowy konsultant wd. rehabilitacji prof. Marek Krasucki. Postępowanie miało wyjaśnić, czy doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Marek - za co grozi do 3 lat więzienia oraz czy osoba, która podała zawodniczce erytropoetynę (EPO), miała uprawnienia lekarskie.

Środek ten został wykryty u Marek w wyniku testu przeprowadzonego w czasie igrzysk w Vancouver. Polski Związek Narciarski nałożył na zawodniczkę dwuletnią dyskwalifikację. Był to jedyny przypadek stosowania dopingu wykryty na tegorocznej olimpiadzie.

- Prokurator ustalił, że fizjoterapeuta, który podał środek zawodniczce, miał stosowne uprawnienia w postaci dyplomu lekarskiego - powiedziała PAP Monika Lewandowska, rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

Dodała, że prokurator nie badał, czy podany Kornelii Marek środek był na liście medykamentów zakazanych w profesjonalnym sporcie.

- Według prokuratury, z treści zawiadomienia nie wynika, że pani Kornelia Marek została narażona na realne, konkretne i natychmiastowe niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu - dodała rzeczniczka prokuratury.

Decyzja, która zapadła 31 maja, jest nieprawomocna. Jedyną osobą, która może się od niej odwołać, jest sama Kornelia Marek, która w tym postępowaniu miała status pokrzywdzonej. Nie wiadomo, czy zechce skorzystać z tego prawa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum