Bydgoszcz: szpital kliniczny jako spółka?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 września 2010 11:34

Czy konsultowany obecnie projekt ustawy o działalności leczniczej poprawi ich sytuację finansową szpitali klinicznych? Jeśli tak, to czy nie stanie się to kosztem pacjentów?

Bydgoszcz: szpital kliniczny jako spółka?

Na takie problemy zwraca uwagę w Gazecie Wyborczej Jarosław Kozera, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. To największy wysokospecjalistyczny ośrodkiem medycznym w regionie, a przy tym najbardziej zadłużonym (ok. 130 mln zł).

Collegium Medicum UMK nie będzie stać na spłatę długów. Z tak wielkim garbem zadłużenia szpital też nie poradzi sobie jako spółka: – Jeśli będzie źle zarządzany, może upaść, tak jak każde przedsiębiorstwo – Kozera jasno stawia sprawę.

– Jeśli dojdzie do przekształcenia, to trzeba będzie zmienić politykę finansową – zapowiada dyrektor. – Nie będę mógł podpisywać niekorzystnych dla siebie umów. Przykład: szpitalny oddział medycyny ratunkowej. NFZ płaci za jego pracę ryczałt, ok. 11 tys. zł dziennie. Ja muszę dokładać dwa razy tyle, żeby on mógł normalnie pracować. W skali roku to ok. 6 mln zł. Jako spółka nie mógłbym sobie pozwolić na podpisywanie takich umów, bo narażałbym spółkę na straty.

Pakiet ustaw zdrowotnych przygotowany przez MZ zakłada m.in., że na rynku będzie działał nie tylko NFZ. Mają być też dodatkowi ubezpieczyciele. W kontraktach z nimi Kozera widzi nadzieję.

Aby kupowali u mnie usługi medyczne, będę musiał bardzo się starać, bo tylko wysoka jakość naszej pracy będzie gwarantem dodatkowego zarobku. Pacjenci tylko na tym zyskają – dodaje dyrektor i wskazuje, że "Jurasz" jako spółka ma też szansę rozwinąć dochodową działalność komercyjną.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum