Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia | 12-06-2019 13:10

Bydgoszcz: śledczy sprawdzą "dom opieki widmo" w legalnym ośrodku zdrowia

Od stycznia 2016 r. w kompleksie NZOZ ''Leśna'' Sp. z o.o. w Bydgoszczy miała funkcjonować placówka widmo nosząca znamiona całodobowej opieki dla osób niesamodzielnych. Sprawą, na wniosek wojewody kujawsko-pomorskiego, zajęła się prokuratura, która sprawdzi, czy ośrodek zdrowia mógł narazić pacjentów na utratę zdrowia lub życia.

Prokuratura, która sprawdzi, czy ośrodek zdrowia mógł narazić pacjentów na utratę zdrowia lub życia. Fot. Archiwum

Chodzi o świadczenie całodobowej opieki medycznej osobom niepełnosprawnym i starszym, szeroko opisywane w mediach. Śledczy sprawdzą m.in., czy przychodnia miała pozwolenie wojewody na taką działalność - informuje Polskie Radio PiK.

O sprawie pisała m.in. Gazeta Pomorska.

"Od trzech lat w kompleksie NZOZ Leśna funkcjonuje dom opieki - widmo. Darmo szukać o nim informacji w rejestrze wojewody, za to pocztą pantoflową rozchodzą się wieści, że chorą, niepełnosprawną osobę można tam umieścić, płacąc miesięcznie 4, 5 tys. zł. Chętnych nie brakuje. Pensjonariusze przebywają tam na podstawie trzech umów cywilno-prawnych: najmu lokalu, sprawowania opieki i świadczenia całorocznej usługi cateringowej" - czytamy.

W pierwszym tygodniu czerwca wojewódzki NFZ odebrał "Leśnej" kontrakt na prowadzenie podstawowej opieki zdrowotnej i dwóch poradni specjalistycznych.