Być jak apteki - tego chcą sklepy medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2016 10:57

Firmy sprzedające ortezy i wózki inwalidzkie liczą na zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej. Z projektu ustawy wynika, że będą musiały płacić.

Firmy sprzedające ortezy i wózki inwalidzkie liczą na zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej. Fot. PTWP

Jak zauważa Puls Biznesu, projekt ustawy od podatku od obrotów detalistów, który trafił do konsultacji międzyresortowych, wywołał zamieszanie na rynku sprzedaży wyrobów medycznych. Wynika z niego, że sklepy medyczne, sprzedające takie produkty, jak pieluchomajtki, ortezy czy wózki inwalidzkie na podstawie zleceń lekarskich (są refundowane), będą musiały zapłacić nowy podatek.

Biorąc pod uwagę skalę firm, podatek od przychodu w wypadku większości z nich wyniesie 0,7 proc. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwróciła się do ministrów zdrowia i finansów, o zwolnienie od podatku sprzedaży wyrobów medycznych, które są finansowane z publicznego budżetu.

Izba zauważa, że opodatkowana nie będzie sprzedaż refundowanych leków i wyrobów medycznych w aptekach, tymczasem sklepy medyczne również je wydają, tylko nie na podstawie recept, ale zleceń lekarskich.

- Brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych na sprzedawane na receptę i zlecenie lekarskie - uważa prezes OIGWM Polmed Janusz Szafraniec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum