Bułgaria: prokuratura wzmacnia środki przeciwko atakom na lekarzy

Autor: Ewgenia Manołowa (PAP)/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2017 15:08

Bułgarski prokurator naczelny Sotir Cacarow zarządził pilne działania, mające na celu zapobieżenie coraz częstszym napadom na lekarzy i personel medyczny oraz szybsze karanie sprawców. Od początku roku odnotowano 52 napady na pracowników ochrony zdrowia.

Bułgaria: prokuratura wzmacnia środki przeciwko atakom na lekarzy
Od początku roku w Bułgarii odnotowano 52 napady na pracowników ochrony zdrowia. Fot. Archiwum

Naczelna prokuratura zarządziła, by w oddziałach regionalnych był specjalny dyżurny prokurator zajmujący się takimi napadami.

Prokurator Cacarow spotkał się we wtorek (18 lipca) w sprawie agresji wobec lekarzy z szefami resortów zdrowia i spraw wewnętrznych oraz szefami dużych szpitali.

Konkretnym powodem spotkania był napad na lekarkę w centralnym szpitalu położniczym w Sofii. Ojciec nowo narodzonego dziecka ciężko ją pobił za odmowę przekazania mu łożyska po porodzie. W Bułgarii istnieją specjalne wymagania co do tego - potrzebne są dokumenty, których ojciec nie miał. Lekarka odniosła ciężkie obrażenia.

Cacarow poinformował, że nowy system zacznie działać w ciągu dziesięciu dni we wszystkich regionalnych oddziałach prokuratury, a 30 listopada zostanie przeprowadzone podsumowanie wyników wdrożenia tego systemu.

Napady na przedstawicieli służby zdrowia, zarówno w szpitalach, jak i na pracowników pogotowia, są częstym zjawiskiem w Bułgarii, zwłaszcza w romskich dzielnicach. W ostatnich latach w oddziałach pogotowia wzmocniono ochronę, w karetkach instalowano przyciski alarmowe, lecz liczba ataków nie obniża się. Według ministra zdrowia Nikołaja Petrowa od początku roku odnotowano 52 takie wypadki. - W większości chodzi o czystą agresję - stwierdził minister.

W 2014 r. w Bułgarii zaostrzono kary za napady na personel medyczny. W ostatnich trzech latach wydano osiem wyroków, lecz zdaniem środowiska lekarskiego są one zbyt łagodne, żeby powstrzymać agresywnych pacjentów i ich rodziny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum