PAP/Rynek Zdrowia | 14-07-2012 15:51

Bułgaria: parlamentarzysta i osobisty lekarz premiera oskarżony o plagiat

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych deputowanych w bułgarskim parlamencie Łaczezar Iwanow jest zamieszany w skandal z plagiatem. Jak informuje w sobotę (14 lipca) dziennik "Sega", przedstawił on cudze publikacje w konkursie na docenta w Akademii Medycznej jako swoje.

Iwanow, osobisty lekarz premiera Bojko Borysowa, na początku obecnej kadencji był wiceprzewodniczącym parlamentu z ramienia rządzącej centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii), szefem parlamentarnej komisji zdrowia i sofijskich struktur partyjnych.

Jako wiceprzewodniczący parlamentu w 2009 r. wraz z ówczesnym ministrem zdrowia jeździł do USA na koszt firmy farmaceutycznej, z którą później miano zawrzeć kontrakt, co - według opozycji parlamentarnej, która to ujawniła - "było ukrytą formą korupcji". Pomimo tego i innych skandali pozostał nadal deputowanym.

Według sobotniej publikacji, Iwanow, który jest jedynym kandydatem w konkursie na docenta w Akademii Medycznej, przedstawił jako swoje kilka publikacji, m.in. w naukowych pismach zagranicznych. Ich faktycznym autorem jest prof. Lubomir Iwanow. Publikacje są podpisane "L. Iwanow".

W dzienniku "Sega" profesor Lubomir Iwanow potwierdził, że wymienione publikacje są jego autorstwa. Chodzi m.in. o materiał, który podsumowuje pięcioletnie badania oddziaływania klimatu na choroby serca. Autorami są Ivanov L., R. Chakarova, Z. Spassova, D. Philipov.

Artykuł był opublikowany w bułgarskim piśmie naukowym w 2009 r. i profesor Lubomir Iwanow jest tam podpisany pełnym imieniem i nazwiskiem.

Poseł twierdzi, że "stał się ofiarą złośliwości" i nie przedstawiał cudzych publikacji. Nie wyklucza, że mogło dojść "do technicznego błędu".

Sprawę bada specjalna komisja, powołana przez rektora Akademii Medycznej. Premier Borysow odmówił komentarza.

Plagiat karany jest w Bułgarii pozbawieniem wolności do dwóch lat.