Bukiel analizuje zmiany w obowiązku wskazania odpłatności na recepcie: nadal te same czynności

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 17:55

Lekarze, którzy będą wypełniali recepty elektroniczne nie będą musieli oznaczać konkretnej odpłatności leku, a w zamian będą musieli określić czy lek jest "w zakresie refundacji" czy poza nim. Aby to jednak zrobić będą musieli - de facto  wykonać te same czynności, które wykonują dzisiaj - pisze Krzysztof Bukiel w komentarzu na stronie OZZL.

Bukiel analizuje zmiany w obowiązku wskazania odpłatności na recepcie: nadal te same czynności
Krzysztof Bukiel o zmianach w przepisach o wypisywaniu recept: Lekarze de facto będą musieli wykonać te same czynności, które wykonują dzisiaj. Fot. PTWP

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przeanalizował drobiazgowo zapisy zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu (z dnia 17.04.2019) r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.

Jak przypomina, projekt miałby być - w ocenie Ministerstwa Zdrowia - realizacją porozumienia zawartego między PR OZZL a ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w dniu 8 lutego 2018 r., które przewidywało m. innymi zwolnienie lekarza z obowiązku określenia na recepcie odpłatności za leki refundowane, co miało nastąpić wraz z wprowadzeniem e-recepty.

- Lekarze, którzy będą wypełniali recepty elektroniczne nie będą musieli oznaczać konkretnej odpłatności leku, a w zamian będą musieli określić czy lek jest "w zakresie refundacji" czy poza nim. Aby to jednak zrobić będą musieli – de facto – wykonać te same czynności, które wykonują dzisiaj aby dowiedzieć się w jakiej odpłatności (refundacji) jest lek - zauważa Krzysztof Bukiel.

Dodaje: - Ministerstwo zapowiada, że aby to zrobić będą mogli skorzystać z oprogramowania dostępnego na Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Na razie jednak możliwość skorzystania z tej pomocy jest w fazie obietnic. Jeśli będzie błąd na „Platformie” w zakresie odpłatności za lek, odpowiedzialność nie będzie spadać na lekarza (nie podano na kogo),

Jak analizuje Krzysztof Bukiel, pozostaną w mocy wszystkie przepisy dotyczące karania lekarzy i świadczeniodawców za błędy w „refundologii”. Pyta: - W jakim celu pozostawi się te przepisy, skoro przy powszechności e-recepty lekarze mają być zwolnieni z określania odpłatności, a błędów nie przewiduje się, bo lekarze będą korzystać z programu MZ, który jeśli zawiedzie – nie będzie obciążał lekarzy? Może pozostawienie tych przepisów oznacza brak wiary MZ w to, że e-recepta zostanie wprowadzona powszechnie?

Przepisy dotyczące czynności lekarza w zakresie zaznaczania na recepcie odpłatności za leki znajdują się - jak wylicza Krzysztof Bukiel - w trzech ustawach, jednym rozporządzeniu i pośrednio w Kodeksie cywilnym.  

W ocenie przewodniczącego Ministerstwo Zdrowia, aby wypełnić swoją deklarację z porozumienia z dnia 8 lutego 2018 roku zawartego z PR OZZL powinno:

1. W pierwszej kolejności powinno uchylić wszystkie przepisy odpowiedzialne za obciążanie lekarzy obowiązkiem „refundologii” i karami za błędy popełnione przy tej okazji.

2. Jeżeli MZ chce utrzymać dotychczasowy sposób refundacji leków – powinno wprowadzić zasadę, że lekarz wpisuje lek na recepcie i kod rozpoznania choroby, a program komputerowy w aptece wskazuje aptekarzowi z jaką odpłatnością ma wydać lek. Istotnym ułatwieniem w zastosowaniu tej zasady powinno być uproszczenie systemu refundacji poprzez przyjęcie zasady, że jeżeli dany preparat chemiczny jest refundowany to jest on refundowany we wszystkich stanach, w których ma zastosowanie kliniczne (nie wg CHPL preparatów handlowych) i najlepiej aby był on refundowany w jednym stopniu. Ewentualne wyjątki od w/w zasad powinny dotyczyć wąskiej grupy szczególnych leków (zwłaszcza b. drogich, stosowanych w określonych wybranych przypadkach klinicznych).

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum