Brzozów: sąd zdecydował o wznowieniu śledztwa ws. śmierci 18-latki tuż po porodzie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 12:11

Osiemnastoletnia Klaudia L. zmarła w Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie 12 marca 2017, po tym jak urodziła zdrową córeczkę. Lekarze twierdzą, że poród przebiegł prawidłowo i nic nie wskazywało na tak dramatyczny jego finał. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, teraz jednak sąd zdecydował, że będzie ono kontynuowane.

Brzozów: sąd zdecydował o wznowieniu śledztwa ws. śmierci 18-latki tuż po porodzie
Fot. archiwum

12 marca 2017 r. młoda kobieta urodziła dziewczynkę siłami natury. Dziecko otrzymało maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. Kilka godzin po porodzie, ok. godz. 16-tej, osiemnastolatka nagle straciła przytomność, przed godziną 20-tą już nie żyła.

Tuż po śmierci dziewczyny na wniosek rodziny sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Wszczęte śledztwo w związku z podejrzeniem narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślne spowodowanie śmierci. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie zabezpieczyli m.in. dokumentację, którą przekazali później prokuraturze w Krośnie. Śledczy przesłuchali też świadków, w tym personel medyczny szpitala w Brzozowie.

Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Powołani biegli z Gdańska stwierdzili, że przebieg choroby był ciężki i tak dynamiczny, że nie można było uratować jej życia, a działania lekarzy były prawidłowe. Na tej podstawie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, gdzie ostatecznie toczyło się śledztwo, umorzyła postępowanie.

Rodzina zmarłej złożyła zażalenie na postanowienie prokuratury, które rozpatrzył Sąd Rejonowy w Brzozowie. Sąd zdecydował o uchyleniu decyzji Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie o umorzeniu śledztwa. Śledztwo będzie kontynuowane.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum