Brzeg: przy bramie szpitala

Autor: LJ, nto.pl/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2010 12:47

Przed bramą wjazdową do Brzeskiego Centrum Medycznego stoją reklamy zakładów pogrzebowych.

Jak przyznaje dyrektor szpitala, Mariusz Grochowski, sytuacja jest żenująca, ale nie może nic na to poradzić, bo tablice znajdują się przy drodze, której zarządcą jest urząd miasta.

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Lucyna Mielczarek, kierownik biura budownictwa i inwestycji brzeskiego magistratu, nie ma prawa, które zabraniałoby wydać negatywną decyzję o umieszczeniu tego typu reklam przy pasie drogowym.

Zgody na reklamę zostały wydane na rok wkrótce ich termin wygaśnie. – Jeżeli firmy pogrzebowe wystąpią z wnioskiem o kolejne zgody na reklamy, od burmistrza i rady miasta będzie zależało, czy można wydać decyzję odmowną – tłumaczy Lucyna Mielczarek, wskazując na możliwość tworzenia przepisów prawa miejscowego.

– Radni wydali uchwałę antyalkoholową, która zabrania tworzyć w pobliżu szkół sklepy z alkoholem. Jeśli rada podejmie uchwałę, że w okolicy szpitala nie można reklamować usług firm pogrzenbowych, będę mieć podstawę do wydania decyzji odmownej - dodaje kierownik Mielczarek.

Na razie więc, reklamy muszą pozostać na swoich miejscach przy szpitalu, do czasu wygaśnięcia ważności pozwoleń.

W samych szpitalach, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, firmy pogrzebowe mają zakaz akwizycji i świadczenia wszelkich usług pogrzebowych. Pretekstem do nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w tym zakresie była głośna afera „łowców skór“ w łódzkim pogotowiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum