Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia | 04-10-2011 10:15

Brytyjski sąd: stosowanie sondy pokarmowej nie jest uporczywym leczeniem

Brytyjski sąd nie zgodził się na wstrzymanie sztucznego dokarmiania 52-letniej kobiety, która w wyniku urazu mózgu jest przykuta do łóżka od 8,5 roku.

Wstrzymania sztucznego dokarmiania domagała się rodzina pacjentki, jednak lekarze i prawnicy szpitala, w którym jest leczona, sprzeciwili się temu żądaniu - informuje Nasz Dziennik.

Brytyjski sąd, który podzielił ich opinię, podkreślił w uzasadnieniu, że wszystkie argumenty prawne przedstawione podczas postępowania poruszały wyjątkowo ważne kwestie podstawowych zasad i wartości. W związku z tym, że wedle informacji specjalistów pacjentka odbiera pewne pozytywne bodźce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczenia te będą się intensyfikowały w czasie. Sędzia podkreślał, że życie jest wartością fundamentalną

Zgodnie z aktualną decyzją sądu sonda dostarczająca pokarm choremu nie może być uznana za uporczywe leczenie. Prawnicy reprezentujący pacjentkę podkreślają, że decyzja sądu jest bardzo istotna, ponieważ w przyszłości zaważy na wszystkich podobnych przypadkach.

Więcej: www.naszdziennik.pl