Brexit bez umowy: co z kwalifikacjami zawodowymi nabytymi w Wielkiej Brytanii?

Autor: Moja Wyspa/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 08:50

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy od dnia 30 marca 2019 r. kwalifikacje zawodowe, nabyte w Wielkiej Brytanii, nie będą uznawane automatycznie w Polsce. W szczególności dotyczy to zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, farmaceuty, lekarza weterynarii i architekta.

Brexit bez umowy: co z kwalifikacjami zawodowymi nabytymi w Wielkiej Brytanii?
Brexit bez umowy oznacza konieczność podjęcia dodatkowym czynności ws. uznania kwalifikacji nabytych w Wlk. Brytanii Fot. Shutterstock

W przypadku brexitu bez umowy w stosunku do osób posiadających kwalifikacje zawodowe nabyte w Wielkiej Brytanii przestaną mieć zastosowanie unijne przepisy (Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 22) - informuje serwis Moja Wyspa za Ambasadą RP w Londynie.

Osoby, które do celów wykonywania pracy w Polsce będą potrzebowały uznania kwalifikacji zawodowych, powinny wystąpić o ich uznanie do dnia 29 marca 2019 r. lub skonsultować się z organami właściwymi do spraw uznawania kwalifikacji.

Więcej: www.mojawyspa.co.uk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum