Brazylia wprowadza przepisy mające ograniczyć liczbę cesarskich cięć

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 12:45

W Brazylii wchodzą w życie przepisy mające na celu zmniejszenie liczby cesarskich cięć - poinformowała we wtorek (7 lipca) BBC. W prywatnych szpitalach aż 85 proc. ciąż jest rozwiązywanych przez cesarskie cięcie; w publicznych placówkach to 45 proc.

Brazylia wprowadza przepisy mające ograniczyć liczbę cesarskich cięć
W Brazylii w prywatnych szpitalach aż 85 proc. ciąż jest rozwiązywanych przez cesarskie cięcie, Fot. Fotolia

Zgodnie z nowymi zasadami lekarze muszą informować kobiety o ryzyku i wymagać od nich wypełnienia formularza ze zgodą przed przeprowadzeniem cesarskiego cięcia.

Chodzi o zmniejszenie liczby niepotrzebnych zabiegów i zagwarantowanie, by rodzące były świadome zagrożeń związanych z taką metodą porodu.

Na lekarzach będzie też spoczywać obowiązek uzasadnienia, dlaczego w danym przypadku cesarskie cięcie jest niezbędne. Wielu lekarzy wybiera cesarskie cięcie, ponieważ mogą w ten sposób zaplanować termin porodu i uniknąć ryzyka procesu w razie komplikacji.

- Lekarze boją się naturalnych porodów - powiedział BBC Brasil ginekolog Renato Sa.

Eksperci zwracają też uwagę, że wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie z powodu niewystarczającej liczby łóżek na oddziałach położniczych i braku wykwalifikowanego personelu.

- Najlepszą metodą zagwarantowania sobie łóżka w dobrym szpitalu jest zapisanie się na cesarkę w konkretnym terminie - mówił BBC położnik Pedro Octavio de Britto Pereira ze szpitala federalnego w Rio de Janeiro.

W tej sytuacji kobiety, które chciałyby urodzić w sposób naturalny w prywatnym szpitalu, dowiadują się, że wszystkie łóżka są zajęte na planowane cesarskie cięcia - wyjaśniają media. Wielokrotnie informowano o kobietach rodzących bez cesarskiego cięcia przewożonych ze szpitala do szpitala w poszukiwaniu wolnego łóżka.

Jednocześnie badacze zwracają uwagę, że w skoncentrowanej na kulcie ciała Brazylii wiele kobiet uważa cesarskie cięcie za "bardziej cywilizowaną" metodę porodu; powszechna jest także obawa, że poród naturalny może odebrać kobiecie seksualną atrakcyjność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum