Brazylia: biskupi w aborcyjnym sporze

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2010 10:30

Pięcioro członków Papieskiej Akademii Życia żąda dymisji jej przewodniczącego w związku ze sprawą aborcji u zgwałconej dziewięciolatki.

Aborcję przeprowadzono w klinice w Recife w Brazylii w 15. tygodniu ciąży. Ojcem był ojczym, który od trzech lat wykorzystywał dziewczynkę seksualnie. Jego ofiara ważyła 36 kg, więc, jak tłumaczyła dyrektorka kliniki, donoszenie ciąży, w dodatku bliźniaczej, było poważnym zagrożeniem dla życia młodej matki.

Kilka dni później arcybiskup tamtejszej diecezji Jose Cardoso Sobrinho poinformował o ekskomunice, jaka ciąży na lekarzach i personelu medycznym uczestniczącym w zabiegu. Pytany, czemu nie ekskomunikował aresztowanego przez policję gwałciciela, odparł, że aborcja jest poważniejszym grzechem, bo niszczy życie.

Postawa hierarchy wywołała oburzenie prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvai i ministra zdrowia. Natomiast przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Rino Fisichella napisał w „L’Osservatore Romano“, że brazylijski hierarcha, zamiast wziąć dziewczynkę w obronę, starać się przywrócić ją społeczeństwu, pomyślał najpierw o ekskomunice. Krytykował abp. Sobrinho za bezrefleksyjny, niepotrzebny pośpiech i nagłośnienie sprawy w mediach.

Niezgodnie z prawdą pisano, że to abp Sobrinho obłożył lekarzy ekskomuniką. Tymczasem zgodnie z prawem kanonicznym wszyscy, którzy przyczyniają się do aborcji, są objęci tą karą kościelną automatycznie, a dziewczynka uniknęła jej tylko ze względu na młody wiek.

Z drugiej strony abp Fisichella swoim artykułem w watykańskim dzienniku ściągnął na siebie ataki ortodoksów za rzekome popieranie aborcji. Zmusiło to Kongregację Nauki Wiary do opublikowania w lipcu ubiegłego roku wyjaśnienia. Potwierdzono w nim, że aborcja pociąga za sobą automatycznie ekskomunikę, a osoby nią objęte mogą prosić o jej unieważnienie.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum