Brakuje rzeczników praw pacjenta w szpitalach psychiatrycznych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2018 18:27

W Polsce w lecznicach otaczających opieką psychiatryczną - a tych jest ponad 300 - pracuje tylko 44 rzeczników praw pacjenta. Brak takiego personelu ogranicza możliwość interwencji w sytuacji, gdy nieprzestrzegane są prawa leczonych tam osób.

Obecnie może zaproponować głównemu specjaliście jedynie 3800 zł brutto. Fot. Shutterstock

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego daje prawo do kontaktu z rzecznikiem praw pacjentów każdego szpitala. W myśl założeń twórców ustawy na każde 100 funkcjonujących placówek psychiatrycznych powinno przypadać 50 rzeczników. Średnio każdy z nich powinien więc mieć pod opieką dwie jednostki.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przekonuje, że brakuje chętnych do takiej pracy. Powód? Wysokie wymogi jakim muszą sprostać kandydaci przy jednoczesnych niskich możliwościach budżetowych biura RPP.

Rzecznik przyznaje, że obecnie może zaproponować głównemu specjaliście jedynie 3800 zł brutto, co uwzględniając trudny charakter takiej pracy, nie jest  atrakcyjnym warunkiem finansowym. 

Niedobory kadrowe powodują, że osoby stojące na straży przestrzegania praw pacjentów pracują na terenie kilku placówek. A to oznacza, że są miejsca, w których pojawiają się tylko raz w tygodniu, a nawet raz w miesiącu. Częściej są w specjalistycznych placówkach, znacznie rzadziej w szpitalach ogólnych, dysponujących oddziałami psychiatrycznymi. 

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum