Bożena Janicka: nie każda aktywność fizyczna to uprawianie sportu

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 14:16

„Trwają prace nad zmianami w przepisach ustawy o sporcie, które pozwolą uregulować kwestię orzecznictwa lekarskiego w sporcie w sposób kompleksowy” - taką uspokajającą odpowiedź od ministra zdrowia otrzymali lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Bożena Janicka: nie każda aktywność fizyczna to uprawianie sportu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Domagali się pilnego wprowadzenia zmian w ustawie o sporcie tak, aby nie każda aktywność fizyczna była uznawana za uprawianie sportu. Oficjalne pismo w tej sprawie lekarze PPOZ skierowali do ministra Łukasza Szumowskiego na początku marca.

Uzasadniali w nim, że podstawowym błędem popełnionym na etapie uzgodnień międzyresortowych przy procedowaniu nad ustawą o sporcie było to, że wpisano do niej delegację do wydawania orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia do uprawiania sportu bez zdefiniowania, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest uprawianiem sportu, a jaki jedynie rekreacją.

Świadczeniodawcy PPOZ zaznaczyli, że do czasu wprowadzenia koniecznych unormowań prawnych każdy zgłaszający się po orzeczenie lekarskie będzie traktowany przez lekarzy rodzinnych jako sportowiec (zgodnie z obecną literą prawa) i przed wydaniem orzeczenia kierowany na konsultację specjalistyczną do poradni medycyny sportowej.

Na przedstawione przez PPOZ argumenty zareagowała Kancelaria Premiera RP oraz Rzecznik Praw Pacjenta. RPP zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy oraz przekazanie do jego wiadomości odpowiedzi udzielonej Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W piśmie z 12 kwietnia skierowanym do PPOZ Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, iż trwają prace nad zmianą przepisów w ustawie o sporcie.

- Jesteśmy zadowoleni z faktu, że nasze argumenty zostały wzięte pod uwagę, natomiast niepokoi nas to, iż nie przedstawiono żadnych konkretów. Nie wskazano terminów ewentualnych rozmów ani propozycji - stwierdza Bożena Janicka, prezes PPOZ.  

- Obawiamy się, że sprawa wymagająca pilnego rozwiązania przeciągnie się w czasie, a problemy z orzekaniem o zdolności do uprawiania sportu są już dziś. Stoimy na stanowisku, że młodzi ludzie mają prawo do prowadzenia aktywnego trybu życia, a w tej chwili główną w tym przeszkodą są niejasne przepisy. Jeszcze raz apelujemy o podjęcie natychmiastowych prac w tej kwestii - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze