Borowski: projekt PO doprowadzi do masowej prywatyzacji szpitali
Uniemożliwienie prywatyzacji sektora publicznego w służbie zdrowia, zagwarantowany w ustawie na poziomie 50 proc. udział samorządu w spółce, poszanowanie własności samorządów, oraz zwiększenie składki zdrowotnej - to warunki, które w ocenie Marka Borowskiegi gwarantują skuteczną reformę służby zdrowia.
- Rozwiązania, które proponuje PO nie prywatyzują natychmiast szpitali, ale jednocześnie nie zawierając żadnych blokad otwierają drogą do ich masowej prywatyzacji - ocenił w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie Borowski.
W ocenie byłego marszałka, politycy Platformy świadomie próbują oszukać społeczeństwo ciągle podkreślając, że nie chcą prywatyzacji szpitali, lecz jedynie ich przekształcenia w spółki.
Borowski zaznaczył, że SdPl jest zwolennikiem reformy służby zdrowia, w tym również niezbędnych przekształceń prywatyzacyjnych, ale muszą one spełniać określone warunki, które - w jego ocenie - dla prawdziwej lewicy są nie do przekreślenia.
- Tylko zawarte powyżej warunki gwarantują, że służba zdrowia zostanie publiczną i że państwo, rozumiane także jako samorządy, będzie ponosiło odpowiedzialność za system opieki zdrowotnej - podkreślił Borowski.
Sejmowa Komisja Zdrowia pracowała nad pięcioma projektami ustaw: o ZOZ-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.
Drugie czytanie projektów zaplanowane jest na następnym posiedzeniu Sejmu (14-17 października).
ZOBACZ KOMENTARZE (0)