Bo łowcy nie byli łowcami?

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2008 11:59

Obrońcy skazanych w 2007 r. sanitariuszy i lekarzy łódzkiego pogotowia ratunkowego, zwanych

Prawnicy uważają, że ich klienci są niewinni i w związku z tym wydane wyroki powinny być uchylone, a sprawa winna być skierowana do ponownego rozpoznania.
Proces „łowców” trwał prawie dwa lata. W ub. roku Sąd Okręgowy w Łodzi skazał skazał na dożywocie i 25 lat więzienia dwóch b. sanitariuszy oskarżonych o zabójstwa pięciu pacjentów. Dwóch b. lekarzy pogotowia oskarżonych o narażenie życia 14 pacjentów, którzy zmarli, zostało skazanych na 5 i 6 lat więzienia. Wszyscy oskarżeni mają 10-letni zakaz wykonywania zawodu.
Afera ujrzała światło dzienne po reportażu w „Gazecie Wyborczej” i Radia Łódź w styczniu 2002 r. To wówczas cała Polska dowiedziała się do czego jeszcze w łódzkim pogotowiu używano pavulonu; leku stosowanego do zwiotczania mięśni.
W toku postępowania prokuratorskiego oraz procesowego oskarżonym udowodniono, że za pomocą  pavulonu zabijali pacjentów, by o zgonach informować przedsiębiorstwa pogrzebowe. Za te informacje otrzymywali wynagrodzenie. Nadto skazani fałszowali recepty na pavulon i wyłudzali pieniądze od rodzin zmarłych.
Bulwersująca historia stała się nie tylko kanwą do reportażu, ale także do scenariuszu filmowego. O  ile jednak reportaż odbił się szerokim rezonansem nie tylko po Polsce, to film o tych wydarzeniach, pod takim samym tytułem („Łowcy skór”) nie wzbudził już większego zainteresowania. Dobrze natomiast przyjęty, szczególnie w Skandynawii, został film dokumentalny „Necrobusiness”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum