Błędy medyczne: rośnie liczba postępowań prokuratorskich i spraw sądowych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 10:19

W 2017 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o 15 proc. więcej niż w 2016 r. (4963). Prawnicy uważają, że tego typu spraw będzie coraz więcej - informuje "Rzeczpospolita".

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Skąd ten wzrost? Przyczyn jest kilka: skuteczniejsi prokuratorzy, bardziej świadome społeczeństwo i coraz hojniejsze dla pokrzywdzonych sądy. Ale nie tylko.

Jak tłumaczy "Rzeczpospolitej" Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, to m.in. efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych oraz przejęcia do prowadzenia części takich spraw przez prokuratury okręgowe. Dodaje, że dzięki temu poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych - prokuratorzy coraz częściej osobiście wykonują czynności procesowe, np. przesłuchują świadków.

Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w porównaniu z 2016 r. w minionym roku o 8 proc. wzrosła też liczba nowych spraw o błędy medyczne. O prawie 16 proc. zwiększyła się również liczba postępowań kończonych przez prokuratorów. W 2016 r. prokuratorzy zakończyli 3634 sprawy dotyczące błędów medycznych, a w 2017 r. - 4206.

139 spraw zakończyło się aktem oskarżenia (wzrost o 23 proc.), dwie wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 248 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego, a w 1613 umorzyła postępowanie.

Więcej: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum