Błędy medyczne częściej analizowane przez prokuratorów

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2018 11:31

Rośnie liczba postępowań dotyczących zdarzeń medycznych. Specjaliści przyznają, że to efekt większej świadomości pacjentów z przysługujących im praw.

Prokuratorzy w większym stopniu niż dotychczas osobiście wykonują czynności procesowe, w tym np. przesłuchania świadków. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Z danych  Prokuratury Krajowej wynika, że  w 2017 r. w kraju prowadzono 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o 45 proc. więcej niż w 2015 roku. 

Wzrost liczby postępowań dotyczących błędów lekarskich to efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych. Dzięki ich powstaniu zdecydowanie poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych.

Prokuratorzy w większym stopniu niż dotychczas osobiście wykonują czynności procesowe, w tym np. przesłuchania świadków.

Z analizy przeprowadzonej przez Departament Postępowania Przygotowawczego Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Krajowej wynika, że najwięcej spraw o błędy medyczne prowadzonych było w okręgach prokuratur regionalnych: w Gdańsku (771 spraw), we Wrocławiu (651 spraw), w Katowicach (648 spraw), w Łodzi (633 sprawy), w Krakowie (574 sprawy) i w Warszawie (492 sprawy).

 Więcej: www.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum