Błędy lekarskie: w starciu z lekarzem pacjent nie jest bez szans

Autor: Polska Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2009 11:16

Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi dokładnych statystyk, ale urzędnicy resortu szacują, że spraw dotyczących narażenia przez lekarzy pacjentów na utratę życia i zdrowia jest pięciokrotnie więcej niż kilka lat temu.

Są już kancelarie prawne, które specjalizują się w procesach medycznych.

Również dane z Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że w porównaniu z sondażem z 2000 roku, odsetek osób gotowych podjąć kroki prawne przeciwko lekarzowi zwiększył się o 20 procent.

Zdecydowana większość ankietowanych (72 proc.) deklaruje, że choć procesy przeciwko lekarzom są długie i trudne, nie zawahaliby się tego zrobić. Za główną przeszkodę w udowodnieniu lekarzowi winy uznają solidarność lekarzy, chroniących kolegów przed odpowiedzialnością.

- W ostatnich dwóch latach mamy rocznie ok. 30-40 zawiadomień o popełnieniu przez lekarza przestępstwa. Co dziesiąte kończy się oskarżeniem i skierowaniem sprawy do sądu – ocenia Barbara Wojciechowicz z prokuratury w Wałbrzychu.

Pacjenci częściej domagają się rozliczenia lekarza, który ich zdaniem popełnił błąd. Wynika to z większej świadomości ludzi w kwestii praw, jakie im przysługuą oraz z nagłaśniania "spraw lekarskich" przez media.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum