Błąd w systemie wydłuża kwarantannę dzieci. RPO interweniuje do dyrektora CeZ

Autor: oprac. IB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia15 grudnia 2021 13:01

Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci automatycznie wydłużyło łączny czas ich izolacji do 15 dni - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Błąd w systemie wydłuża kwarantannę dzieci. RPO interweniuje do dyrektora CeZ
Błąd dotyczy działania systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji Fot. AdobeStock
  • Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu ich izolacji do 15 dni - wskazuje RPO
  • Skargę do RPO wniosła kobieta, której trojgu dzieciom przedłużono izolację w związku z wirusem SARS-CoV-2
  • Przedłużenie izolacji odbywanej w warunkach domowych może nastąpić wyłącznie na podstawie decyzji lekarza POZ lub decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego - wyjaśnia RPO
  • Automatyczne przedłużanie okresu izolacji przez system EWP stanowi bezpodstawne ograniczenie gwarantowanej przez Konstytucję wolności osobistej obywateli i swobody poruszania się po terytorium RP - ocenia

Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu ich izolacji do 15 dni - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Skargę do RPO wniosła kobieta, której trojgu dzieciom przedłużono izolację w związku z wirusem SARS-CoV-2.

Czytaj też: Koronawirus. 15 grudnia. Rekordowa liczba zgonów

System automatycznie wydłuża izolację

Badając tę sprawę RPO stwierdził nieprawidłowości w działaniu systemu teleinformatycznego Ewidencja Wjazdów do Polski. Mówi o nim § 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Z wyjaśnień Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wynika, że gdy w trakcie izolacji domowej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zlecił wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które potwierdziły obecność wirusa u badanych osób, system automatycznie wydłuża izolację ponad jej maksymalny okres określony przepisami prawa.

Czytaj też: 15 grudnia wchodzą nowe obostrzenia covidowe. Długa lista ograniczeń

Wydłużenie izolacji po dodatnich wynikach testów diagnostycznych

W badanej sprawie pierwotny okres izolacji dzieci spowodowanej potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wynosił 10 dni. Był zatem zgodny z § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Według tego przepisu izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz POZ, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

Wprowadzenie do systemu EWP informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów diagnostycznych przeprowadzonych u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego okresu ich izolacji do 15 dni.

Czytaj też: Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Czytaj też: Obowiązkowe testy na COVID-19. Nowe zasady od 15 grudnia

"To nie jest podstawa wydłużenia okresu izolacji"

Tymczasem z rozporządzenia MZ nie wynika, aby pozytywny wynik powtórnego testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wykonanego w trakcie izolacji, stanowił podstawę wydłużenia okresu izolacji.

Przedłużenie izolacji odbywanej w warunkach domowych może nastąpić wyłącznie na podstawie decyzji lekarza POZ lub decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, ale jedynie w przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie na terytorium RP.

"To bezpodstawne ograniczenie wolności osobistej i swobody poruszania się"

Należy zatem stwierdzić, że automatyczne przedłużanie przez system EWP okresu izolacji, którego powodem jest otrzymanie przez osobę przebywającą w izolacji drugiego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa.

Stanowi bezpodstawne ograniczenie gwarantowanej przez Konstytucję wolności osobistej obywateli i swobody poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 41 oraz art. 52 Konstytucji).

Rzecznik prosi dyrektora Centrum e-Zdrowia o zbadanie problemu i ustosunkowanie się do zarzutów.

Czytaj też: We Włoszech zaostrzono zasady wjazdu do kraju z państw UE. Rozszerzono wymóg szczepień

Czytaj też: U Polki w Chinach potwierdzono omikrona. Rzecznik MZ potwierdza

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum