Błąd przy in vitro: prokuratura przesłucha lekarzy

Autor: KL,24kurier.pl/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 12:01

Wkrótce prokuratura rozpocznie przesłuchania lekarzy w związku z tzw. aferę in vitro. Potrzebna jest jeszcze jeszcze decyzja sądu zwalniająca ich z tajemnicy lekarskiej.

Błąd przy in vitro: prokuratura przesłucha lekarzy
Fot. Archiwum

W sumie przesłuchanych ma być 39 lekarzy ze wszystkich placówek (w Szczecinie i Warszawie) w których przebywała matka i dziecko urodzone metodą pozaustrojową.

Przypomnijmy. Chodzi o dziewczynkę, która przyszła na świat w SPS ZOZ "Zdroje" w Szczecinie. Urodziła się z licznymi wadami wrodzonymi. Rodzice zdecydowali się na badania genetyczne. a te wykazały, że kobieta, która urodziła dziecko, nie jest jego biologiczną matką. Najprawdopodobniej podczas in vitro doszło do pomyłki.

Zapłodnienia pozaustrojowego dokonano w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu SPSK 1 w Policach. Lecznica należy do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i korzysta z finansowania w ramach rządowego programu.

Jak ustalono podczas kontroli w laboratorium w Policach, było ono źle wyposażone. Brakowało m.in.  systemu znakowania kodami paskowymi, co mogło doprowadzić do błędu.

Na początku roku Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało umowę w zakresie programu in vitro Klinice Medycyny Rozrodu i Ginekologii PUM, a na placówkę nałożono karę finansową w maksymalnej przewidzianej prawem wysokości - sięgającej 10 proc. wartości kontraktu, czyli w tym przypadku 76 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum