Bizneswoman dostanie niższy zasiłek macierzyński

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 12:02

Rządowy projekt ustawy "o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa" ma wejść w życie w styczniu 2015 r. i powstrzymać nadmierny wypływ pieniędzy z ZUS.

Rząd zorientował się, że część kobiet w ciąży, tuż przed rozwiązaniem zakłada firmy, opłaca najwyższe składki ubezpieczeniowe i dzięki temu otrzymuje nawet ponad 9 tys. zł brutto zasiłku macierzyńskiego miesięcznie. W sumie może zyskać przez pół roku ponad 56 tys. zł brutto.

Od ubiegłego roku, gdy wprowadzono urlop rodzicielski, zyskać można jeszcze więcej. Kobieta może bowiem na zasiłku macierzyńskim przebywać nawet rok. Co prawda będzie wtedy dostawać nie 100 proc zasiłku, tylko 80 proc., ale i tak się opłaci.

Oznaczać to będzie jeszcze większe wypłaty z kasy ZUS-u. Rząd postanowił więc z procederem skończyć. Luka w przepisach ma być załatana.

Po zmianie przepisów nastąpi uzależnienie wysokości zasiłku od liczby i sumy wpłaconych składek. Im ktoś krócej przed porodem prowadził firmę, tym mniejszy dostanie zasiłek. Kobieta, która przed porodem wpłaci np. tylko jedną maksymalną składkę, dostanie zamiast ponad 9 tys. zł brutto tylko ok. 2,2 tys. zł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum