Biłgoraj: szpital i jego ubezpieczyciel zapłacą 100 tys. zł zadośćuczynienia

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2011 13:29

Sąd Okręgowy w Zamościu uznał roszczenie rodziców dziecka urodzonego w biłgorajskim szpitalu za uzasadnione, przyznając im 100 tys. zł zadośćuczynienia, 5 tys. zł odszkodowania oraz 250 zł comiesięcznej renty.

Biłgoraj: szpital i jego ubezpieczyciel zapłacą 100 tys. zł zadośćuczynienia
"Dziennik Wschodni" przypomina, że poród odbył się pod koniec 2002 roku w SP ZOZ w Biłgoraju. Podczas cesarskiego cięcia dziecko zakrztusiło się wodami płodowymi, wymagało reanimacji.

Według biegłych, ordynator oddziału noworodków, a zarazem lekarz dyżurny traktu porodowego, pomimo stwierdzonego niedotlenienia okołoporodowego nieprawidłowo wykonał odessanie smółki z dróg oddechowych noworodka i zaniechał natychmiastowej sztucznej wentylacji oraz podłączenia noworodka do respiratora.

Dziecko wymagało jak najszybszego przetransportowania go do wyspecjalizowanego szpitala, ale takiej decyzji ordynator nie podjął. W ten sposób nieumyślnie doprowadził do wystąpienia u niego m.in. uszkodzeń płuc i nerek.

Cztery lata temu sąd skazał lekarza na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Rodzice wystąpili następnie przeciwko szpitalowi i ubezpieczającemu go PZU o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Sąd Okręgowy w Zamościu uznał, że roszczenie rodziców za uzasadnione.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum