Bielsko-Biała: urodziła dziecko po pijanemu, dostała 3 lata w zawieszeniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2014 16:21

Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 800 zł grzywny - taką karę wymierzył w poniedziałek (24 marca) bielski sąd rejonowy kobiecie, która urodziła dziecko, będąc pijana. Zdaniem śledczych naraziła je na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Oskarżona nie pojawiła się w sądzie. Wyrok jest nieprawomocny.

33-letnia kobieta urodziła dziecko w lipcu ubiegłego roku, w 38. tygodniu ciąży. Przed porodem piła piwo - najpierw sama, a później z partnerem. Wieczorem źle się poczuła i zaczęła rodzić. Zaalarmowani sąsiedzi wezwali lekarzy i pomogli przy porodzie. Pogotowie zabrało matkę z noworodkiem do szpitala. 

Zdaniem śledczych w chwili przywiezienia kobiety do szpitala kontakt z nią był utrudniony. Badanie wykazało u niej 2,9 promila alkoholu we krwi. Lekarze, którzy zbadali dziecko, stwierdzili, że było w dobrym stanie, choć pojawiły się zaburzenia oddechowe. Nie zaobserwowali natomiast cech płodowego zespołu alkoholowego FAS. Dziecko spędziło w szpitalu dwa tygodnie. 

Według opinii biegłego stan upojenia alkoholowego rodzącej naraził dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Stężenie alkoholu w organizmie noworodka jest takie samo jak w krwi matki. Tak wysoki poziom mógł u dziecka spowodować śmiertelną wskutkach niewydolność oddechową. Skutki picia alkoholu przez ciężarną mogą się ujawnić także w późniejszym okresie w postaci zaburzeń neurologicznych lub rozwoju intelektualnego. 

Oskarżona w prokuraturze przyznała się do zarzutów i dobrowolnie poddała się karze.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum