Bielsko-Biała: grzywna za wystawę antyaborcyjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 19:08

Sąd Rejonowy w Bielsku Białej uznał, że w związku z wystawą antyaborcyjną doszło do zgorszenia w miejscu publicznym. Postanowienie sądu o grzywnie zapadło na posiedzeniu bez udziału stron.

Ekspozycja stanęła na głównym placu Bielska-Białej w lipcu. Kilkunastu bielszczan zaapelowało wówczas do prezydenta miasta, by przenieść ją w miejsce, w którym ograniczony dostęp będą do niej mieli małoletni. Autorzy apelu twierdzili, że wystawa „epatuje okrutnymi, pełnymi krwi i przemocy zdjęciami, które przy takiej jej lokalizacji bez jakichkolwiek ograniczeń mogą oglądać najmłodsi mieszkańcy Bielska-Białej. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa została powiadomiona bielska prokuratura.

Prezydent Jacek Krywult w odpowiedzi na protesty napisał, że magistrat nie może przenieść wystawy w inne miejsce, gdyż nie wydawał zgody na jej zorganizowanie. Organizatorzy musieli jedynie zwrócić się do Miejskiego Zarządu Dróg z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego, zrobili to i tylko oni mogą podjąć decyzję o przeniesieniu wystawy.

Ekspozycja „Wybierz życie” po raz pierwszy została ustawiona w 2005 roku w Łodzi. Jej właścicielem jest antyaborcyjna Fundacja Pro. Ekspozycję prezentowano w wielu miastach Polski. Sprawa wystawy kilkakrotnie trafiała na wokandę. Zarzucano jej drastyczność. Dotychczas wszystkie sprawy kończyły się odrzuceniem zarzutów.

W sekretariacie wydziału IX grodzkiego bielskiego sądu rejonowego odmówiono dziennikarzom jakikolwiek informacji w sprawie postanowienia, tłumacząc, że zapadło ono na posiedzeniu bez udziału stron i najpierw to one muszą zostać poinformowane listownie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum