Bielski sąd: wystawa antyaborcyjna nie gorszy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 17:35

Bielski sąd rejonowy uznał, że świecka organizacja katolicka Rycerze Kolumba, nie złamała przepisu prawa mówiącego o zgorszeniu w miejscu publicznym.

Chodziło o kontrowersyjną wystawę antyaborcyjną, przygotowaną przez organizację i wystawioną w centrum Bielska-Białej.

W listopadzie 2009 roku Sąd grodzki na posiedzeniu bez udziału stron nakazał liderowi Rycerzy Kolumba zapłacić 500 zł grzywny. Organizatorzy wystawy wnieśli sprzeciw. Po nim sprawa trafiła do rozpoznania w normalnym procesie, już z udziałem stron.

Ekspozycja stanęła na głównym placu Bielska–Białej w lipcu 2009 roku. Kilkunastu mieszkańców zaapelowało wówczas do prezydenta miasta, by przenieść ją w miejsce, w którym ograniczony dostęp będą do niej mieli małoletni. Autorzy apelu twierdzili, że wystawa epatuje okrutnymi, pełnymi krwi i przemocy zdjęciami, które przy takiej jej lokalizacji bez jakichkolwiek ograniczeń mogą oglądać najmłodsi mieszkańcy Bielska-Białej. Jeden z sygnatariuszy powiadomił także bielską prokuraturę.
 
Ekspozycja po raz pierwszy została ustawiona w 2005 roku w Łodzi. Jej właścicielem jest antyaborcyjna Fundacja Pro. Ekspozycję prezentowano w wielu miastach Polski. Sprawa wystawy kilkakrotnie trafiała na wokandę. Zarzucano jej drastyczność. Dotychczas wszystkie sprawy kończyły się odrzuceniem zarzutów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum