Białystok: zakończył się proces lekarza i położnych oskarżonych o błąd w sztuce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2020 19:27

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w piątek (17 stycznia) ponowny proces lekarza i dwóch położnych, oskarżonych o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia urodzonego wcześniaka. W pierwszym zapadły wyroki uniewinniające, ale w drugiej instancji zostały one uchylone.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W mowie końcowej prokurator wnioskował o kary grzywny dla trojga oskarżonych w kwotach 6 tys. zł (lekarz) i 2 tys. zł (położne). Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej (matki dziecka) chce dla lekarza również kary więzienia w zawieszeniu oraz rocznego zakazu wykonywania zawodu, zaś od całej trójki - łącznie 10 tys. zł nawiązki. Obrona chce uniewinnienia, ewentualnie warunkowego umorzenia postępowania.

Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.

Sprawa dotyczy jednego z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Oskarżeni to młody lekarz (wówczas w trakcie rezydentury) i dwie doświadczone położne. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła im, że w czerwcu 2015 roku nieumyślnie narazili przedwcześnie narodzone dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

W ocenie prokuratury, doszło do tego, ponieważ - mimo zgłaszanego przez pacjentkę w 26. tygodniu ciąży silnego bólu - lekarz dyżurny nie przeprowadził badania położniczego, a kobieta dostała jedynie lek rozkurczowy. Położne, które były wtedy na nocnym dyżurze, oskarżono o to, że - wiedząc o dolegliwościach pacjentki - wobec braku reakcji lekarza dyżurnego, nie zawiadomiły lekarza nadzorującego.

- Brak odpowiedniej reakcji osób, na których ciążył obowiązek opieki nad ciężarną pacjentką, skutkował nierozpoznaniem przedwczesnego rozpoczęcia porodu, co w efekcie zwiększyło ryzyko wystąpienia w okresie okołoporodowym głębokiego niedotlenienia dziecka - argumentowała prokuratura w akcie oskarżenia.

Dziewczynka urodziła się bez oznak życia, czynność serca udało się przywrócić dopiero po 10 minutach reanimacji; jest niepełnosprawna.

W listopadzie 2017 roku białostocki sąd rejonowy uznał, że były nieprawidłowości, ale nie rodzą odpowiedzialności karnej i całą trójkę oskarżonych uniewinnił.

Od tamtego wyroku odwołała się prokuratura oraz pełnomocniczka oskarżycielki posiłkowej, czyli matki dziecka. Ponad roku temu Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił ich apelacje, wyrok uchylił i sprawę przekazał sądowi rejonowemu do ponownego rozpoznania. Sąd odwoławczy uznał, że sąd rejonowy uchylił się od analizy i oceny istoty sprawy, nie przeprowadził też logicznego wywodu; nie wskazał, w jaki sposób doszedł do wniosków, które były podstawą rozstrzygnięcia, na jakich dowodach się w tym oparł, a jakie zakwestionował.

W piątek sąd rejonowy zamknął przewód sądowy w ponownym procesie w pierwszej instancji. Prokuratura odwołuje się w swojej ocenie działania lekarza i położnych zwłaszcza do opinii biegłych; a ci uznali, że gdyby na czas zostało wykonane badanie położnicze pacjentki, można byłoby rozpoznać, iż rozpoczął się przedwczesny poród i na czas dokonać cesarskiego cięcia. Wnioskuje o kary grzywny.

W ocenie pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej, sama grzywna dla lekarza "nie przemówi mu do rozsądku", stąd wniosek również o karę więzienia w zawieszeniu i roczny zakaz wykonywania zawodu lekarza. Według niego, oskarżony przyjmuje postawę "całkowicie bezkrytyczną wobec popełnionych zaniedbań i tragedii, jaka się stała na skutek tych zaniedbań".

Obrona chce uniewinnienia, w przypadku położnych - ewentualnie warunkowego umorzenia postępowania. Obrońca lekarza powoływał się na orzecznictwo m.in. Sądu Najwyższego i argumentował, że brak jest dowodów na popełnienie przez jego klienta przestępstwa.

Przypominał, że w procesie karnym obowiązuje zasada domniemania niewinności; mówił też, iż oskarżony, wówczas w połowie rezydentury, w swoim postępowaniu opierał się "wyłącznie" na zaleceniach lekarza nadzorującego, a ten miał polecić jedynie podanie leków oraz na telefonicznych informacjach od położnych o aktualnym stanie zdrowia pacjentki, a te nie były alarmujące.

Położne postępowały regulaminowo, realizowały zlecenia lekarza dotyczące pacjentki - takie jest stanowisko ich obrony. W jej ocenie, nie można od personelu średniego wymagać podejmowania innych działań, niż zleca lekarz. Adwokat przypominała, że chodzi o oddział patologii ciąży, gdzie są same trudne przypadki i gdzie jednym z przyjętych zaleceń było to, że to lekarze dokonują badań tzw. ciąż wcześniaczych.

Robert Fiłończuk (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum