Białystok: zakończył się proces apelacyjny ws. lekarki pogotowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2014 19:32

43-letni mężczyzna zmarł cztery lata temu. Jego rodzina oskarża lekarkę pogotowia o to, że popełniła karygodny błąd. We wtorek (8 lipca) zakończył się proces apelacyjny lekarki.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, prawomocny wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony za tydzień. Od decyzji sądu strony będą mogły już tylko domagać się kasacji przed Sądem Najwyższym.

Do tragedii doszło 15 lipca 2010 roku. 43-letni mieszkaniec Białegostoku bardzo źle się czuł. Miał duszności. Żona wezwała pogotowie, w ekipie była lekarka Jolanta P. Przeprowadziła podstawowe badanie, ale uznała, że to nic wielkiego, nie trzeba pacjenta hospitalizować ani przeprowadzać bardziej szczegółowych badań. Ale z nim było coraz gorzej, po trzech godzinach znowu przyjechało wezwane pogotowie. Kilkudziesięciominutowa reanimacja nic nie dała. 43-latek zmarł, a w akcie zgonu wpisano, że przyczyna śmierci jest nieznana

Choć lekarka pogotowia do tej pory miała nieposzlakowaną opinię i trzydziestoletni staż pracy, to sąd pierwszej instancji nie miał wątpliwości, że popełniła błąd, nie zabierając pacjenta do szpitala. Powtórny przyjazd karetki już mu nie pomógł. Mężczyzna zmarł.

Kobieta została skazana za błąd w sztuce na karę więzienia w zawieszeniu i roczny zakaz wykonywania zawodu. Trzech mecenasów złożyło odwołania, w których zawarte zostały wnioski dowodowe. Chodziło przede wszystkim o kolejne opinie biegłych lekarzy sądowych za zakresu kardiologii.

Zdaniem obrony te, które zostały wydane podczas postępowania, są ze sobą sprzeczne i w żadnym stopniu nie dają tej sprawie jednoznacznego rozstrzygnięcia. Sąd apelacyjny odrzucił wszystkie wnioski dowodowe obrony.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum