Białystok: wyroki za udział w prowokacji wobec kardiochirurga

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2010 16:52

Na kary po pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku dwie kobiety, które uczestniczyły w prowokacji policyjnej wobec miejscowego kardiochirurga Tomasza H.

Wyroki nie są prawomocne. W akcji zorganizowanej w czerwcu 2005 roku, jedna z kobiet odegrała rolę córki pacjenta i zostawiła w jego gabinecie kopertę z pieniędzmi, druga to konkubina chorego, którego docent H. przyjmował do szpitala na operację serca.

Ostatecznie lekarz, po dwóch procesach, prawomocnie został uniewinniony od zarzutu przyjęcia 5 tys. zł łapówki, a przed sądem rozpoczął się kilka miesięcy temu proces dotyczący bezpodstawnego wykorzystania policyjnej prowokacji wobec niego.

To właśnie z tego procesu wyłączony został wątek obu kobiet i z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze, przekazany innemu sędziemu do rozpoznania.

W poniedziałek (17 maja) sąd obie kobiety uznał za winne. Jadwiga K. została skazana na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz tysiąc złotych grzywny. Joanna Ś. - również na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

W sprawie głównej przed sadem odpowiada trzech policjantów zajmujących się walką z korupcją oraz lekarz, w przeszłości podwładny Tomasza H., uznawany za inspiratora akcji. Podejrzenia wobec niego dotyczą bowiem m.in. wynajęcia za pieniądze ludzi, którzy wzięli udział w policyjnej akcji: chorego, jego konkubiny oraz domniemanej córki.

Poniedziałkowe wyroki nie są prawomocne, ale raczej nie należy spodziewać się apelacji, bo były to wnioski o dobrowolne poddanie się karze, czyli wysokość kary uzgodniono z prokuratorem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum