Białystok: wpłynęły apelacje w procesie lekarza i położnych oskarżonych o błąd w sztuce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2020 14:42

Do Sądu Okręgowego w Białymstoku wpłynęły apelacje w procesie lekarza i dwóch położnych oskarżonych o narażenie przedwcześnie narodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd pierwszej instancji uznał ich za winnych; mają zapłacić grzywny.

Białystok: wpłynęły apelacje w procesie lekarza i położnych oskarżonych o błąd w sztuce
FOT. PTWP

Apelacje złożyli obrońcy całej trójki oskarżonych oraz pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej, którą jest matka dziecka - wynika z informacji uzyskanych w sądzie okręgowym. Termin rozpoznania sprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Wyroku pierwszej instancji nie zaskarżyła prokuratura, bo kary orzeczone przez białostocki sąd rejonowy są nawet wyższe, niż chciała. Śledczy wnioskowali o karę grzywny w kwocie 6 tys. zł dla lekarza i po 2 tys. zł dla położnych. Sąd orzekł karę 20 tys. zł dla lekarza i po 3 tys. zł dla położnych. Zasądził też matce dziecka 10 tys. zł w formie częściowego zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

To powtórny proces, w pierwszym zapadły wyroki uniewinniające, które w drugiej instancji zostały jednak uchylone.

Sprawa dotyczy jednego z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Oskarżeni to młody lekarz (wówczas w trakcie rezydentury) i dwie doświadczone położne. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła im, że w czerwcu 2015 roku nieumyślnie narazili przedwcześnie narodzone dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

W ocenie prokuratury, doszło do tego, ponieważ - mimo silnego bólu zgłaszanego przez pacjentkę w 26. tygodniu ciąży - lekarz dyżurny nie przeprowadził badania położniczego, a kobieta dostała jedynie lek rozkurczowy. Położne, które były wtedy na nocnym dyżurze, oskarżono o to, że - wiedząc o dolegliwościach pacjentki - wobec braku reakcji lekarza dyżurnego, nie zawiadomiły lekarza nadzorującego.

"Brak odpowiedniej reakcji osób, na których ciążył obowiązek opieki nad ciężarną pacjentką, skutkował nierozpoznaniem przedwczesnego rozpoczęcia porodu, co w efekcie zwiększyło ryzyko wystąpienia w okresie okołoporodowym głębokiego niedotlenienia dziecka" - argumentowała prokuratura w akcie oskarżenia.

Dziewczynka urodziła się bez oznak życia, czynność serca udało się przywrócić dopiero po 10 minutach reanimacji; jest niepełnosprawna.

W listopadzie 2017 roku białostocki sąd rejonowy uznał, że co prawda były nieprawidłowości, ale nie rodzą one odpowiedzialności karnej i wszystkich oskarżonych uniewinnił. Sprawa wróciła jednak do ponownego rozpoznania, bo sąd odwoławczy uwzględnił apelacje prokuratury i oskarżycielki posiłkowej.

W nowym procesie sąd rejonowy uznał winę trojga oskarżonych, ocenił, iż można w tym przypadku mówić o zaniechaniu; skazał ich na grzywny różnicując ich wysokość przy założeniu, że odpowiedzialność lekarza za stan pacjentki była większa, niż położnych.

Sąd wziął pod uwagę m.in. opinię biegłych, którzy ocenili, że gdyby pacjentka została zbadana dwie godziny wcześniej, niż to się stało, były realne szanse na rozpoznanie, że zaczął się poród i na to, by wcześniak urodził się w lepszym stanie zdrowia. Z dowodów zebranych w sprawie wynika, że kobieta wielokrotnie zgłaszała ból i czuła się coraz gorzej, a lekarz dyżurny był u niej w odstępie blisko pięciu godzin.

Robert Fiłończuk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum