Białystok: warunkowe umorzenie sprawy lekarza oskarżonego o błąd w sztuce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 13:45

Sąd Okręgowy w Białymstoku warunkowo umorzył w czwartek (6 czerwca) postępowanie karne wobec miejscowego lekarza - specjalisty z zakresu chirurgii klatki piersiowej, skazanego w I instancji za narażenie życia 67-letniej pacjentki, u której wystąpiło pooperacyjne krwawienie z tętnicy.

Białystok: warunkowe umorzenie sprawy lekarza oskarżonego o błąd w sztuce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W grudniu 2018 roku Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał lekarza na rok więzienia w zawieszeniu i 15 tys. zł grzywny. Po zmianie wyroku przez sąd odwoławczy, lekarz ma zapłacić 15 tys. zł świadczenia pieniężnego na cel społeczny. Orzeczenie jest prawomocne.

Śledczy zarzucali chirurgowi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, że trzy lata temu, jako osoba, na której ciążył obowiązek opieki nad pacjentką przez wdrożenie właściwego postępowania medycznego, nie rozpoznał objawów krwawienia tętniczego do jamy opłucnowej (po operacji przeprowadzonej przez innego lekarza) i nie podjął na czas decyzji o powtórnym zabiegu operacyjnym.

W ocenie prokuratury, opartej na opiniach biegłych, oskarżony - na podstawie dostępnego obrazu klinicznego pacjentki i posiadanej wiedzy medycznej - powinien i mógł wcześniej rozpoznać objawy powikłań operacyjnych. Dlatego śledczy zarzucili lekarzowi narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Mimo powtórnej operacji kobieta, która trafiła do szpitala z podejrzeniem nowotworu płuc, zmarła wskutek niewydolności wielonarządowej, jaka rozwinęła się "w przebiegu długotrwałego wstrząsu krwotocznego spowodowanego znaczną utratą krwi w okresie po pierwotnej operacji".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze