Białystok: seksuolodzy kontra prokuratura

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 11:24

Śledztwo ws. Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna oskarżonego o gwałt, zostało przedłużone do końca roku. Prokurator nie wyklucza powołania nowych biegłych.

Białystok: seksuolodzy kontra prokuratura
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Prokurator prowadzący sprawę po zapoznaniu się z treścią opinii z zakresu badań seksuologicznych i psychologicznych uznał, że zachodzi potrzeba ich uzupełnienia poprzez dodatkowe przesłuchania biegłych. Nie można wykluczyć, że po przeprowadzeniu tych czynności zajdzie konieczność powołania innych biegłych – poinformował Gazetę Wyborczą Adam Kozub, rzecznik prokuratury w Białymstoku.

Słowa rzecznika oburzyły biegłych. Wysłali do mediów oświadczenie, w którym piszą, że biegli wydają opinię zgodnie ze stanem faktycznym oraz swoją wiedzą, a nie kierują się oczekiwaniami prokuratury, sądu, obrony lub społeczeństwa.

– Wydarzenie to jest dla mnie szokujące, gdyż w 30-letniej karierze biegłego w sprawach o przestępstwa seksualne po raz pierwszy spotykam się z próbą wywierania przez prokuraturę presji na treść wydawanej opinii, a tym samym zamachem na moją niezależność jako biegłego – napisał seksuolog Wiesław Czernikiewicz, przewodniczący sekcji Seksuologii Sądowej Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Zdaniem mecenasa Piotra Kruszyńskiego, specjalisty z zakresu prawa karnego, jeżeli prokuratura ma jakieś wątpliwości, to może przesłuchać biegłych i wyjaśnić niejasności. – Tak się dzieje w przypadku trudnych spraw i nie rozumiem z czego wynika taki protest. Wygląda to na urażoną ambicję biegłych – komentuje prawnik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze