Białystok: rozpoczął się proces urologa oskarżonego o błąd lekarski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2016 18:19

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (9 lutego) proces 62-letniego urologa z miejscowego Szpitala Wojewódzkiego, oskarżonego o błędy w sztuce lekarskiej przy leczeniu pacjentki z sepsą. Po kilku miesiącach kobieta zmarła.

Białystok: rozpoczął się proces urologa oskarżonego o błąd lekarski
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W oparciu o zebrane dowody, a przede wszystkim o opinie biegłych powołanych w śledztwie, prokuratura oskarżyła lekarza o to, że w 2013 roku - "w ramach wykonywanych obowiązków i będąc zobowiązanym do opieki nad pacjentką" m.in. nie wykonał istotnych badań, zbyt długo stosował jeden z leków, a także podejmował "nieprawidłowe decyzje co do medycznych procedur" w trakcie leczenia. 

W ocenie prokuratury, wskutek zignorowania objawów sepsy nie została na czas podjęta decyzja o usunięciu u kobiety jednej z nerek. W październiku 2013 r. kobieta zmarła. 

Zarzut postawiony lekarzowi to nieumyślne narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Syn zmarłej ma w tej sprawie status oskarżyciela posiłkowego. 

Oskarżony przed sądem nie przyznał się. Mówił, że zarzuty mu postawione uważa za bezpodstawne. Mówił też, że zostały postawione mimo braku pełnej dokumentacji medycznej i braku przesłuchania - jak to ujął w swoich wyjaśnieniach - "lekarzy odgrywających zasadniczą i główną rolę w procesie diagnostyczno-terapeutycznym pokrzywdzonej". 

Mówił, że nie był tzw. lekarzem prowadzącym pacjentki oraz że od czerwca do października 2013 roku leczeniem kobiety zajmowało się kilkunastu lekarzy, m.in. z oddziału urologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, oddziału intensywnej terapii czy poradni urologicznej tej lecznicy. Wymienił też poradnię chirurgiczną w Łapach oraz niepubliczny ZOZ w Poświętnem. 

Oskarżony lekarz nie pełni na oddziale szpitala wojewódzkiego żadnych funkcji kierowniczych. Zaznaczał, że procedury medyczne na oddziale kontroluje i nadzoruje ordynator i jego zastępca. 

Sąd rozpoczął we wtorek przesłuchania świadków. Będzie je kontynuował pod koniec marca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum