Białystok: prokurator czeka na wyniki badań ws. śmierci chłopca

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2013 10:43

Lada dzień Prokuratura Okręgowa w Białymstoku powinna otrzymać wyniki badań histopatologicznych w sprawie śmierci 13-miesięcznego chłopczyka, do której doszło w grudniu 2012 roku w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku.

Białystok: prokurator czeka na wyniki badań ws. śmierci chłopca

Początkowo malec nie został przyjęty do tego szpitala, bo nie rozpoznano u niego białaczki - nie wykonano bowiem stosownych badań. Rodzice dziecka zarzucają lekarzom z UDSK brak właściwej diagnozy. Zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu popełnienia błędu medycznego, gdy chłopiec był w stanie krytycznym.

Śledztwo toczy się w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkujące śmiercią dziecka.

- Gdy tylko otrzymamy wyniki badań histopatologicznych kierownictwo Prokuratury Okręgowej podejmie decyzję, czy poinformować szczegółowo o nich opinię publiczną - powiedział nam w poniedziałek (14 stycznia) prokurator Adam Kozub, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Dodał, że wyniki badań spodziewane są w tym tygodniu. Ocenią je biegli.

Tymczasem dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku 11 stycznia poinformował o zakończeniu prac dwóch komisji badających to zdarzenie - jednej powołanej w samej placówce, drugiej przez rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Konsekwencje poniosło dwóch lekarzy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kierownik SOR-u został odsunięty ze stanowiska, inny lekarz za naruszenie regulaminów dostał naganę.

- Każdy materiał będzie podlegał ocenie, także decyzje komisji powołanych przez szpital i rektora uniwersytetu - powiedział prokurator Adam Kozub.

Przypomnijmy, że obie komisje oceniły, że gdy chłopiec trafił do szpitala po raz pierwszy, doszło do niedopełnienia obowiązków zarejestrowania dziecka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co było naruszeniem przepisów wewnętrznych i procedur szpitala.

Gdy chłopiec trafił na SOR po raz drugi, nieprawidłowy był brak konsultacji pediatrycznej oraz neurologicznej, a także brak wykonania podstawowych badań laboratoryjnych.

Reasumując komisje stwierdziły, że w czasie tych dwóch wizyt "doszło do nieprzestrzegania obowiązującego w UDSK regulaminu określającego zasady funkcjonowania SOR jako jednostki organizacyjnej szpitala".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum