Białystok: proces b. szefowej laboratorium szpitala wojewódzkiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2015 13:57

Przed białostockim sądem zakończył się we wtorek (10 lutego) proces odwoławczy b. kierowniczki laboratorium miejscowego szpitala wojewódzkiego, oskarżonej o przyjęcie w 2006 roku łapówek od firmy startującej w przetargu na zaopatrzenie tego laboratorium.

Białystok: proces b. szefowej laboratorium szpitala wojewódzkiego

W czerwcu 2014 roku sąd pierwszej instancji skazał ją na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata, blisko 7 tys. zł grzywny, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa 30 tys. zł, jako równowartości korzyści osiągniętych z przestępstwa.

Zarzuty postawiono kobiecie w ramach dużego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Łodzi; jej zatrzymanie (była też wówczas na ponad miesiąc aresztowana) miało miejsce jesienią 2007 roku, gdy była szefową wojewódzkiego Sanepidu w Białymstoku.

Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał ją za winną tego, że w 2006 roku przyjęła łapówki od przedstawicieli firmy medycznej (z rynku diagnostyki laboratoryjnej), by mogła ona wygrać dwa przetargi na odczynniki (łączna wartość zamówienia to ponad 850 tys. zł) na potrzeby działalności laboratorium.

Sąd uznał też, że jako członek komisji przetargowej na dostawę odczynników poświadczyła nieprawdę w oświadczeniu, że nie zna tych oferentów, podczas gdy ta firma w 2002 i 2004 roku fundowała jej wyjazd do USA i Niemiec na szkolenia i targi.

Wyrok zaskarżyła tylko prokuratura; chce jego uchylenia i zwrotu sprawy do rozpoznania sądowi pierwszej instancji. Śledczy uważają bowiem, że korzyścią majątkową były nie tylko przyjęte łapówki, ale też np. pokrycie kosztów wyjazdu na targi medyczne do Niemiec.

- Przyjęcie przez oskarżoną tej korzyści, bez względu na charakter wyjazdu, było przysporzeniem o charakterze majątkowym - mówił we wtorek przed sądem prokurator Jerzy Duniec z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku ma być ogłoszony 17 lutego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum