Białystok: pierwsza rozprawa płacowa

Autor: Radio Białystok/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2009 12:30

Przed białostockim Rejonowym Sądem Pracy w poniedziałek (9 listopada) rozpoczął się proces, w którym lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz i Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy domagają się odszkodowań z tytułu niższych zarobków od wynagrodzeń rezydentów. Chcą też odszkodowań za dyżury.

Zapowiada się, że proces będzie długi...

Jak mówi Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, sekretarz zarządu krajowego OZZL, pozwy te są traktowane przez lekarzy jak coś w rodzaju pilotażu, bo rozstrzygnięciem sądu jest zainteresowanych tylko w tym województwie około tysiąca osób.

Kilku podlaskich lekarzy, którzy złożyli pozwy w sądzie, domaga się odszkodowań od dyrekcji szpitali od 37 tysięcy do ponad 42 tysięcy złotych.

Tymczasem dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Bogusław Poniatowski mówi, że pozwy przeciw dyrekcji szpitala są bezzasadne i wymierzone raczej na wywołanie dyskusji politycznej niż na konkretne rozstrzygnięcie sądu. Zaznacza, że to nie szpital płaci rezydentom, tylko ministerstwo, które daje młodym lekarzom coś w rodzaju stypendium.

Lekarka hematolog ze szpitala uniwersyteckiego oszacowała swoje odszkodowanie za 9 miesięcy 2009 roku wraz ze stawkami za dyżury na kwotę 38,9 tys. zł. Druga lekarka ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy domaga się 41,6 tys. zł.

Pełnomocnicy obu pozwanych szpitali wnieśli o oddalenie powództwa tłumacząc m.in., że rezydenci są opłacani przez Ministerstwo Zdrowia, które ustaliło stawki, nie może więc za to odpowiadać dyrekcja szpitala (szpital płaci rezydentom jedynie za dyżury). Szpital uniwersytecki argumentował również w odpowiedzi na pozew, że stawki dla rezydentów ustalone w specjalnym rozporządzeniu ministra zdrowia miały zahamować migrację młodych lekarzy za granicę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum