×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: lekarze zeznają w sprawie policyjnej prowokacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 września 2010 16:36

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zeznawali w czwartek przed miejscowym sądem, w procesie dotyczącym bezprawnej policyjnej prowokacji wobec kardiochirurga z tej placówki.

Białystok: lekarze zeznają w sprawie policyjnej prowokacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proces dotyczy m.in. bezpodstawnego wykorzystania instytucji kontrolowanego wręczenia łapówki kierownikowi kliniki kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku, w czerwcu 2005 roku. Po długim procesie kardiochirurg Tomasz Hirnle został ostatecznie uniewinniony od zarzutu przyjęcia 5 tys. zł.

Okazało się bowiem, że za organizacją akcji stoi inny lekarz, pracujący w klinice kardiochirurgii. Prokuratura oskarżyła zarówno jego, jak też osoby bezpośrednio uczestniczące w akcji oraz trzech policjantów, zajmujących się walką z korupcją.

Kilka miesięcy temu dwie kobiety, które w prowokacji odegrały role krewnych pacjenta, bez przeprowadzania rozprawy zostały skazane na kary więzienia w zawieszeniu. Lekarz i trzej policjanci nie przyznają się do winy.

W czwartek (16 września) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zeznawali lekarze ze szpitala klinicznego w Białymstoku, gdzie miała miejsce prowokacja.

Dyrektor USK Bogusław Poniatowski, pytany o ówczesne relacje między kierownikiem kliniki a podwładnym, powiedział, że w pierwszych miesiącach współpracy układały się doskonale, ale potem się pogorszyły.

Dodał też, że miała miejsce próba podłożenia dokumentów do podpisu, dotyczących rozpoczęcia specjalizacji, a kierownik kliniki uznawał lekarza za "nie rokującego". Pytany przez jednego z obrońców dodał, że były to jednak jedynie "rozważania" i nie było niczego na piśmie.

Świadek powiedział też, że po ujawnieniu roli oskarżonego w sprawie uznał tę działalność za "naganną" i przeniósł go do pracy w poradni. Nie udzielił mu jednak nagany - ani pisemnej, ani ustnej.

Szef Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jest oskarżycielem posiłkowym w sprawie prowokacji. Uniewinniając go ostatecznie (po dwóch procesach), sąd uznał, że w tym przypadku nie można było takiej prowokacji przeprowadzić legalnie, bez żadnych wcześniejszych wiarygodnych informacji o tym, że lekarz przyjmuje łapówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze