Białystok: lekarze z zarzutami po śmierci 13-miesięcznego chłopca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 17:46

Dwoje lekarzy z SOR Dziecięcego Szpitala Klinicznego usłyszało prokuratorskie zarzuty. Zdaniem prokuratury zaniedbali stan zdrowia 13-miesięcznego chłopca, nie zlecili mu podstawowych badań, odmówili obserwacji na oddziale. To doprowadziło do nieumyślnego narażenia życia i zdrowia chłopczyka, ale nie przyczyniło się do jego śmierci.

Lekarze nie przyznali się oni do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia - poinformował Tadeusz Marek, szef Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. - Wymiar sprawiedliwości za te przewinienia przewiduje niski wymiar kary. Lekarzom grozi rok pozbawienia wolności.

Chłopczyk zmarł 6 grudnia 2012 roku na oddziale intensywnej terapii, gdzie trafił już w stanie krytycznym i tylko dlatego, że jego ojciec na izbie przyjęć zrobił awanturę. Wcześniej lekarze tłumaczyli rodzicom, że chłopczyk ząbkuje i dlatego ma prawo się źle czuć albo że ma złamaną rękę. Nikt nie zlecił dziecku podstawowych badań.

Rektor Uniwersytetu Medycznego powołał własną, niezależną komisję w składzie trzech profesorów pediatrii, pracującą pod kierownictwem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii. W wyniku jej kontroli została jednoznacznie stwierdzona wina lekarzy.

Komisja stwierdziła, że w czasie wizyt doszło do nieprzestrzegania obowiązującego w UDSK regulaminu określającego zasady funkcjonowania SOR jako jednostki organizacyjnej szpitala.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum