Białystok: lekarz miał złamać procedury przetargowe

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 11:20

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku oskarżyła jednego z lekarzy białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego o złamanie procedur przetargowych przy zakupie leków dla placówki.

Jak potwierdza portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, prokurator Adam Kozub akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Prokuratura zarzuca Januszowi K., szefowi jednej ze szpitalnych klinik,  że kiedy był członkiem komisji przetargowej rozstrzygającej o zakupie leków dla szpitala, współpracował z firmami, które owe leki chciały mu dostarczać. Tego zabrania prawo (w takim przypadku powinien wyłączyć się z prac komisji). W prowadzonej przez siebie klinice prowadził on na zlecenie tych przedsiębiorstw badania kliniczne ich produktów. W sumie podpisał 96 różnych umów na współpracę z tymi firmami w latach 2005-2008, czyli w czasie, kiedy decydowano o rozstrzyganiu przetargów na zakup leków.

Zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury dotarły z trzech źródeł: Centralne Biuro Antykorupcyjne dostało anonim, w którym zostały opisanie nieprawidłowości w przetargach, Urząd Kontroli Skarbowej miał wątpliwości co do rozstrzygnięć przetargowych, a NIK znalazła luki w badanej dokumentacji.

Dodatkowo aktem oskarżenia objęto dwóch przedsiębiorców, który składali nieprawdziwe oferty przetargowe. Usłyszeli oni zarzut składania nieprawdziwych dokumentów w postępowaniu przetargowym, za co grozi do 5 lat więzienia. Lekarzowi za postawione mu zarzuty grozi do trzech lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum