×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: jak nie stracić 15 mln zł dotacji?

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia14 listopada 2013 14:15

Podczas przetargu na zakup sprzętu do nowego bloku operacyjnego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku były nieprawidłowości - uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, placówka może stracić 15 mln zł unijnego dofinansowania.

Białystok: jak nie stracić 15 mln zł dotacji?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zarząd województwa wszczął już procedurę odwoławczą dyrektorki szpitala. Na zwolnienie dyrektor nie zgodziła się rada społeczna.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o naruszenie przepisów dotyczących zamówień publicznych. Przetarg, według CBA, miał być ustawiony tak, aby wygrała go wyznaczona firma. Zarzutów dotąd nikomu nie postawiono. Ale od marszałka województwa, któremu podlega szpital, CBA zażądało przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego albo złożenia korekty dotyczącej dofinansowania z UE na tę inwestycję. Bo właśnie unijne pieniądze i groźba ich utraty, są w tej sprawie najistotniejsze.

Zarzuty CBA odpiera Urszula Łapińska, dyrektorka placówki. Podkreśla, że najważniejsza była jakość i bezpieczeństwo pacjenta. Tymczasem zarząd województwa wszczął postępowanie kontrolne. W miniony piątek, 9 listopada zaczął też procedurę odwoławczą dyrektorki. W środę (13 listopada) rada społeczna szpitala negatywnie zaopiniowała jednak wniosek o zwolnienie szefowej.

Kontrola jeszcze trwa. Urząd marszałkowski analizuje dokumenty przetargowe. Czy zarzuty CBA się potwierdzą, trudno powiedzieć. Nie zapadła też jeszcze decyzja o przyszłości pani dyrektor. Nieoficjalnie wiadomo, że Urszula Łapińska na stanowisku raczej zostanie. Jej praca jest bowiem oceniana bardzo dobrze, udało się jej m.in. znacznie poprawić sytuację finansową placówki.

Trwa jednak dyskusja, jak nie stracić 15 milionów złotych. Do rozliczenia inwestycji jeszcze nie doszło. Dlatego najprawdopodobniej taka kwota z RPO zostanie przesunięta na potrzeby innych szpitali marszałkowskich, a pieniądze z budżetu województwa, które były przeznaczone na ich rzecz, przejdą na opłacenie inwestycji w szpitalu wojewódzkim.

Więcej: www.poranny.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze