Białystok: ginekolog uniewinniony od zarzutu błędu w sztuce medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2018 17:46

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w środę (19 grudnia) ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce medycznej. Uznał, że nie ma dowodów na indywidualną winę tego lekarza, a nieprawidłowa była organizacja pracy i przepływ informacji o pacjentkach na szpitalnym oddziale.

Białystok: ginekolog uniewinniony od zarzutu błędu w sztuce medycznej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Oskarżonemu ginekologowi prokuratura zarzucała, że 3 lipca 2012 - wówczas jako rezydent szpitala klinicznego w Białymstoku i lekarz dyżurny w jednej z klinik tej placówki - podjął złe decyzje w sprawie leczenia pacjentki w 39. tygodniu ciąży.

Chodziło m.in. o to, że nie zrobił stosownych badań i na czas nie wykonał cesarskiego cięcia, czym nieumyślnie doprowadził do śmierci dziecka. Lekarz uznał bowiem, że wyniki wykonanych kobiecie badań krwi wskazują na zapalenie pęcherza moczowego (zgłaszała silne bóle), a nie - jak wynika z opinii biegłych powołanych w śledztwie - na to, że mogło nastąpić przedwczesne odklejanie się łożyska.

Prokuratura oskarżyła lekarza, że nie zlecił odpowiednich badań diagnostycznych i zaniechał rozwiązania ciąży cesarskim cięciem. Zarzut obejmował też nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. Dziewczynka zmarła z powodu "ostrego niedotlenienia w przebiegu przedwczesnego odklejenia się łożyska".

Wyrok nie jest prawomocny. W innym procesie rodzice zmarłego dziecka domagają się na drodze cywilnej odszkodowania od szpitala.

Robert Fiłończuk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum