Białystok: decyzja o likwidacji pediatrii zaskarżona

Autor: Gazeta WYborcza/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 15:52

Likwidacja zabiegowych oddziałów pediatrycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku może zagrozić ciągłości leczenia.

Takiego zdania jest wojewoda Maciej Żywno, który stara się o uchylenie marcową uchwały podlaskiego sejmiku, zgodnie, z którą oddziały mają być zamknięte 1 lipca. Wojewoda wniósł skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wygaszenie oddziałów pediatrycznych ma rozpocząć restrukturyzację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zwolennicy tego przedsięwzięcia argumentują, że nie ma w regionie szpitala w gorszej sytuacji finansowej. Dług białostockiej placówki wynosi ok. 70 mln zł. Zamknięcie dziecięcych oddziałów zabiegowych ma ponoć pozwolić na spore oszczędności, a pacjentów może przejąć Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny.

W międzyczasie sprawą zajęła się nawet prokuratura. Uznała, że decyzja narusza konstytucję i ogranicza dostęp małych pacjentów do specjalistycznej opieki. O unieważnienie uchwały o likwidacji wystąpiły też dwa związki zawodowe działające w szpitalu, w ocenie których jest ona sprzeczna z konstytucją i ustawą o ZOZ.

Istniała szansa na to, że restrukturyzacja szpitala rozpocznie się z pominięciem pediatrii. Radni podczas sesji 26 kwietnia mieli jeszcze raz rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Nie zrobili tego. Wojewoda Żywno postanowił więc poskarżyć się na marcową uchwałę sejmiku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Więcej na: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum