Białystok: apelacje w procesie za prowokację wobec kardiochirurga

Autor: PAP • • 08 maja 2014 14:44

Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpatruje w czwartek, 8 maja, apelacje w procesie dotyczącym bezpodstawnego wykorzystania policyjnej prowokacji wobec białostockiego kardiochirurga Tomasza Hirnlego. Oskarżeni to trzej policjanci i lekarz, uważany za inspiratora akcji.

Za zamkniętymi drzwiami, co ma związek z tym, iż w procesie dowodami były także tajne, operacyjne materiały, sąd wysłuchuje wystąpień stron. Rozpoczęły się dopiero po południu, bo wcześniej oskarżony lekarz i jego obrońca złożyli wnioski o wyłączenie całej trójki sędziów orzekających w tej sprawie.

W tej sytuacji inny skład sędziowski musiał zbadać, czy rzeczywiście są podstawy do wyłączenia tych sędziów. Uznał, że nie ma takich okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności.

Zanim rozpoczęło się postępowanie odwoławcze, sąd jednak wyłączył jawność.

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarżyła w tej sprawie trzech białostockich policjantów zajmujących się walką z korupcją i lekarza, uważanego za inspiratora całej akcji. Po trwającym 2,5 roku procesie, przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w październiku 2012 roku zapadły wyroki skazujące.

W przypadku lekarza zapadł wyrok najsurowszy, bo sąd orzekł karę dwóch lat więzienia bez zawieszenia. W przypadku dwóch policjantów - kary po 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, do tego grzywny i 3. letnie zakazy wykonywania zawodu. Trzeci z oskarżonych policjantów został skazany na grzywnę i roczny zakaz wykonywania zawodu.

Apelacje złożyli wszyscy oskarżeni. Prokuratura zrezygnowała, uznając wyrok za "zasadny".

Proces dotyczy wykorzystania przez policję tzw. kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej kardiochirurgowi Tomaszowi Hirnlemu, szefowi kliniki w uniwersyteckim szpitalu klinicznym w Białymstoku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum