Białystok: USK ma wypłacić odszkodowania pracownikom

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2013 21:01

Zapadł pierwszy wyrok w sprawie obniżek pensji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Placówka ma zapłacić pięciu pracownikom przejętego szpitala zakaźnego odszkodowania za to, że niewłaściwie ich poinformowała o zmianie warunków płacy.

Białystok: USK ma wypłacić odszkodowania pracownikom
Sprawa pielęgniarek i lekarzy z tego szpitala trafiła do sądu po tym, jak przejął go USK i zmienił pracownikom warunki płacy. Pensje - w zależności od stanowiska - zostały obcięte nawet do 30 proc.

Nowych warunków nie przyjęło 20 pielęgniarek i pięciu lekarzy z 400-osobowej załogi. Ich wnioski o przywrócenie dotychczasowych warunków płacy trafiły do sądu. Ten sprawy czterech pielęgniarek i jednej lekarki połączył w jedną, resztę zawiesił do czasu wydania orzeczenia w pierwszej sprawie.

We wtorek (5 listopada) zapadł ten pierwszy wyrok. Sąd uznał, że przywrócić dawnych warunków płacy nie może. Stwierdził jednak, że pracownikom należy się odszkodowanie za niedopełnienie przez USK dwóch wymogów formalnych podczas wypowiadania dotychczasowych warunków. Według sądu, szpital nie zachował zasad uzgodnionych ze związkami zawodowymi dotyczących konsultacji wynagrodzeń po ich obniżeniu, a pracownicy nie byli odpowiednio poinformowani o planowanych zmianach.

USK ma zapłacić odszkodowania w wysokości trzymiesięcznych poborów. Pielęgniarki mają otrzymać po ok. 11 tys. zł, lekarka 27 tys. zł.

Więcej: www.poranny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum