Białoruś: za filmik na YouTube lekarz trafił do psychuszki

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2013 09:36

Reżim Aleksandra Łukaszenki coraz częściej ingeruje w poczynania internautów. Za krytyczny wobec władz filmik na YouTube można trafić do aresztu lub do szpitala psychiatrycznego - informuje Gazeta Wyborcza i opisuje przypadek pediatry z Witebska.

Białoruś: za filmik na YouTube lekarz trafił do psychuszki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Igor Pastnou od kilku lat krytykował działania lokalnych władz, domagając się zwiększenia finansowania dla szpitali, przeprowadzenia remontów i zakupu nowego sprzętu. Alarmował kierownictwo obwodu i reżimowe media; kiedy jednak apele pozostawały bez odzewu, zaczął kręcić filmiki.

- Początkowo traktowano go jak dziwaka. Ale ponieważ dotykał rzeczywistych problemów środowiska lekarskiego, z czasem zdobył uznanie - mówi Gazecie dziennikarz portalu "Ludowe Wiadomości Witebska" Siarhiej Sierabro.

W grudniu Pastnou stracił pracę - nie przedłużając z nim kontraktu kierownictwo szpitala pozbyło się kłopotliwego lekarza. Pacjenci zbierali podpisy w jego obronie, a sam Pastnou opowiedział o represjach w kolejnym filmiku na YouTube. Jakiś czas był bezrobotny, potem dostał pracę w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy zaczął krytykować panujące tam porządki (m.in. umieszczanie wielu bezdomnych, na podstawie decyzji gubernatora obwodu witebskiego Aleksandra Kasinca), trafił na zamknięty oddział tego szpitala, już jako pacjent.

21 sierpnia sąd w Witebsku postanowił o przymusowym leczeniu pediatry. Proces był zamknięty, żadnych wyjaśnień nie podano. Pastnou kategorycznie nie zgadza się na przymusowe leczenie i na znak protestu rozpoczął strajk głodowy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze